Photos courtesy of Jarrod Partridge

Stage 1 Results

Rank Name Team GroupTime GroupGap

Bonus

1 Rhys POLLOCK DPC 4:09:23 0:12
2 Jonas AEN JORGENSEN SBS 4:09:36 0:13 0:07
3 Hathan HAAS GEN 4:09:36 0:10
4 Jack BOBRIDGE GRM 4:09:36 0:02
5 Jens DEBUSSCHERE OLO 4:09:36
6 Reinardt JANSE VAN RENSBURG MTN 4:09:43 0:20
7 Joseph LEWIS AUS 4:12:01 2:38
8 Koen DE KORT SKS 4:12:02 2:39
9 Tim GUDSELL PBR 4:12:04 2:41
10 Bernard SULZBERGER VAU 4:12:04
11 Malcolm RUDOLPH JAI 4:17:20 7:57
12 Patrick SHAW GEN 4:17:23 8:00 0:01
13 Nic HAMILTON JBC 4:17:23
14 Mitchell DOCKER SKS 4:17:23
15 Jonathon CLARKE UHC 4:17:23
16 Kasper LARSEN KLOSTERGAARD SBS 4:19:47 10:24
17 Kenny DEHAES OLO 4:19:47
18 Maarten NEYENS OLO 4:19:47
19 Nikolay TRUSOV KAT 4:19:47
20 Benjamin HILL AUS 4:19:47
21 John ANDERSON AUS 4:19:47
22 Stijn VAN DEN BERGH KAT 4:19:47
23 Cameron WURF AUS 4:19:47
24 Baden COOKE SBS 4:19:47
25 Aaron KEMPS VAU 4:19:47
26 Luke ROBERTS SBS 4:19:47
27 Cameron PETERSON VAU 4:19:47
28 Michael FREIBERG VAU 4:19:47
29 Richard LANG JAI 4:19:47
30 William DUGAN TT1 4:19:47
31 Olivier KAISEN OLO 4:19:47
32 Adam HANSEN OLO 4:19:47
33 Stuart SHAW DPC 4:19:47
34 Patrick LANE JAI 4:19:47
35 James WILLIAMSON PBR 4:19:47
36 Steele VON HOFF GEN 4:19:47
37 Arran BROWN MTN 4:19:47
38 Bradley POTIGIETER MTN 4:19:47
39 Michael CUPITT BFL 4:19:47
40 David TANNER SBS 4:19:47
41 Dylan GIRDLESTONE MTN 4:19:47
42 Egor SILIN KAT 4:19:47
43 Valery VALYNIN RUS 4:19:47
44 Artem OVECHKIN KAT 4:19:47
45 Yoshimitsu TSUJI BLZ 4:19:47
46 Morgan SCHMITT UHC 4:19:47
47 William DICKESON JBC 4:19:47
48 Hilton CLARKE UHC 4:19:47
49 Thierry HUPOND SKS 4:19:47
50 Marcel KITTEL SKS 4:19:47
51 Glen CHADWICK PBR 4:19:47
52 Brian MCLEOD BFL 4:19:47
53 Doi YUKIHIRO SKS 4:19:47
54 Jonathan CANTWELL VAU 4:19:47
55 Roman VAN UDEN PBR 4:19:47
56 Michael NORTHEY PBR 4:19:47
57 Darren ROLFE VAU 4:19:47
58 Nathan EARLE GEN 4:19:47
59 Chris JONGEWAARD BFL 4:19:47
60 Boy VAN POPPEL UHC 4:19:47
61 Dennis VAN NIEKERK MTN 4:19:47
62 Peter HERZIG BFL 4:19:47
63 Jason SPENCER BFL 4:19:47
64 Matthew LLYOD AUS 4:19:47
65 Charles HUFF JBC 4:19:47
66 Shem RODGER PBR 4:19:47
67 Vladimir ISAYCHEV KAT 4:19:47
68 Benjamin KING TT1 4:19:47
69 Alexander KHATUNTSEV RUS 4:19:47
70 Loto PETRUS MTN 4:19:47
71 Alexander PORSEV KAT 4:19:47
72 Adam PHELAN DPC 4:19:47
73 Alex CARVER JAI 4:19:47
74 Luke DAVISON BFL 4:19:47
75 Thomas PALMER DPC 4:19:47
76 Darren LAPTHORNE DPC 4:19:47
77 Alastair LOUTIT JBC 4:19:47
78 Lachlan NORRIS DPC 4:19:47
79 Aaron DONNELLY JAI 4:19:47
80 Nick AITKEN JAI 4:19:47
81 Cameron MEYER GRM 4:19:47
82 Andrea GRENDENE TT1 4:19:47
83 Alexandere GENIEZ SKS 4:19:47
84 Sho HATSUYAMA BLZ 4:19:47
85 Scott STEWART TT1 4:19:47
86 Yoshimasa HIROSE BLZ 4:19:47
87 Wesley SULZBERGER AUS 4:19:47
88 Jacob KEOUGH UHC 4:19:47
88 Kenneth HANSON JBC 4:19:47
90 Matvey ZUBOV RUS 4:19:47
91 Alexey MARKOV RUS 4:19:47
92 Alexander SEROV RUS 4:19:47
93 Travis MEYER GRM 4:19:47
94 Anthony GIACOPPO GEN 4:19:47
95 Brett LANCASTER GRM 4:19:47
96 Heinrich HAUSSLER GRM 4:19:47
DNF Richie PORTE SBS
DNF Adrian HEGYVARY UHC
DNF Fabio CALABRIA TT1
DNF Kyle MARWOOD GEN
DNF Nikolay ZHURKIN RUS
DNF Akira KAKINUMA BLZ
DNF Atsuhito WAKASUGI BLZ


General Classification After Stage 1

Rank Name Team TotalTime Gap
1 Rhys POLLOCK DPC 09:11.0
2 Hathan HAAS GEN 09:26.0 00:15.0
3 Jonas AEN JORGENSEN SBS 09:29.0 00:18.0
4 Jack BOBRIDGE GRM 09:34.0 00:23.0
5 Jens DEBUSSCHERE OLO 09:36.0 00:25.0
6 Reinardt JANSE VAN RENSBURG MTN 09:43.0 00:32.0
7 Joseph LEWIS AUS 12:01.0 02:50.0
8 Koen DE KORT SKS 12:02.0 02:51.0
9 Tim GUDSELL PBR 12:04.0 02:53.0
10 Bernard SULZBERGER VAU 12:04.0
11 Malcolm RUDOLPH JAI 17:20.0 08:09.0
12 Patrick SHAW GEN 17:22.0 08:11.0
13 Nic HAMILTON JBC 17:23.0 08:12.0
14 Mitchell DOCKER SKS 17:23.0
15 Jonathon CLARKE UHC 17:23.0
16 Kasper LARSEN KLOSTERGAARD SBS 19:47.0 10:36.0
17 Kenny DEHAES OLO 19:47.0
18 Maarten NEYENS OLO 19:47.0
19 Nikolay TRUSOV KAT 19:47.0
20 Benjamin HILL AUS 19:47.0
21 John ANDERSON AUS 19:47.0
22 Stijn VAN DEN BERGH KAT 19:47.0
23 Cameron WURF AUS 19:47.0
24 Baden COOKE SBS 19:47.0
25 Aaron KEMPS VAU 19:47.0
26 Luke ROBERTS SBS 19:47.0
27 Cameron PETERSON VAU 19:47.0
28 Michael FREIBERG VAU 19:47.0
29 Richard LANG JAI 19:47.0
30 William DUGAN TT1 19:47.0
31 Olivier KAISEN OLO 19:47.0
32 Adam HANSEN OLO 19:47.0
33 Stuart SHAW DPC 19:47.0
34 Patrick LANE JAI 19:47.0
35 James WILLIAMSON PBR 19:47.0
36 Steele VON HOFF GEN 19:47.0
37 Arran BROWN MTN 19:47.0
38 Bradley POTIGIETER MTN 19:47.0
39 Michael CUPITT BFL 19:47.0
40 David TANNER SBS 19:47.0
41 Dylan GIRDLESTONE MTN 19:47.0
42 Egor SILIN KAT 19:47.0
43 Artem OVECHKIN KAT 19:47.0
44 Yoshimitsu TSUJI BLZ 19:47.0
45 Morgan SCHMITT UHC 19:47.0
46 William DICKESON JBC 19:47.0
47 Hilton CLARKE UHC 19:47.0
48 Thierry HUPOND SKS 19:47.0
49 Marcel KITTEL SKS 19:47.0
50 Glen CHADWICK PBR 19:47.0
51 Brian MCLEOD BFL 19:47.0
52 Doi YUKIHIRO SKS 19:47.0
53 Jonathan CANTWELL VAU 19:47.0
54 Roman VAN UDEN PBR 19:47.0
55 Michael NORTHEY PBR 19:47.0
56 Darren ROLFE VAU 19:47.0
57 Nathan EARLE GEN 19:47.0
58 Chris JONGEWAARD BFL 19:47.0
59 Boy VAN POPPEL UHC 19:47.0
60 Dennis VAN NIEKERK MTN 19:47.0
61 Peter HERZIG BFL 19:47.0
62 Jason SPENCER BFL 19:47.0
63 Matthew LLYOD AUS 19:47.0
64 Charles HUFF JBC 19:47.0
65 Shem RODGER PBR 19:47.0
66 Vladimir ISAYCHEV KAT 19:47.0
67 Benjamin KING TT1 19:47.0
68 Alexander KHATUNTSEV RUS 19:47.0
69 Loto PETRUS MTN 19:47.0
70 Alexander PORSEV KAT 19:47.0
71 Adam PHELAN DPC 19:47.0
72 Alex CARVER JAI 19:47.0
73 Luke DAVISON BFL 19:47.0
74 Thomas PALMER DPC 19:47.0
75 Darren LAPTHORNE DPC 19:47.0
76 Alastair LOUTIT JBC 19:47.0
77 Lachlan NORRIS DPC 19:47.0
78 Aaron DONNELLY JAI 19:47.0
79 Nick AITKEN JAI 19:47.0
80 Cameron MEYER GRM 19:47.0
81 Andrea GRENDENE TT1 19:47.0
82 Alexandere GENIEZ SKS 19:47.0
83 Sho HATSUYAMA BLZ 19:47.0
84 Scott STEWART TT1 19:47.0
85 Yoshimasa HIROSE BLZ 19:47.0
86 Wesley SULZBERGER AUS 19:47.0
87 Kenneth HANSON JBC 19:47.0
88 Jacob KEOUGH UHC 19:47.0
89 Matvey ZUBOV RUS 19:47.0
90 Alexey MARKOV RUS 19:47.0
91 Alexander SEROV RUS 19:47.0
92 Travis MEYER GRM 19:47.0
93 Anthony GIACOPPO GEN 19:47.0
94 Brett LANCASTER GRM 19:47.0
95 Heinrich HAUSSLER GRM 19:47.0
96 Valery VALYNIN RUS 20:07.0 10:56.0