Stage 4 Results

1. Egor Silin (Rus), Team Katusha, 3:20:54
2. Nathan Haas (Aus), Genesys Wealth Advisers, at 0:16
3. Jack Bobridge (Aus), Garmin-Cervélo, at 0:16
4. Artem Ovechkin (Rus), Team Katusha, at 0:19
5. Lachlan Norris (Aus), Drapac Porsche Cycling, at 0:23
6. Yukihiro Doi (Jpn), Skil-Shimano, at 0:26
7. Cameron Meyer (Aus), Garmin-Cervélo, at 0:30
8. Adam Hansen (Aus), Omega Pharma-Lotto, at 0:34
9. Jens Debusschere (Bel), Omega Pharma-Lotto, at 0:36
10. Alexander Serov (Rus), at 0:36
11. Jonas Aaen Jörgensen (Den), Saxo Bank-Sungard, at 0:36
12. Reinardt Janse Van Rensburg (RSA), Mtn Cycling, at 0:36
13. Adam Phelan (Aus), Drapac Porsche Cycling, at 0:36
14. Alexander Khatuntsev (Rus), at 0:39
15. Michael Cupitt (Aus), Team Budget Forklifts, at 0:39
16. Dennis Van Niekerk (RSA), Mtn Cycling, at 0:39
17. Darren Rolfe (Aus), Fly V Australia, at 0:39
18. Matthew Lloyd (Aus), at 0:39
19. Olivier Kaisen (Bel), Omega Pharma-Lotto, at 0:39
20. Luke Roberts (Aus), Saxo Bank-Sungard, at 0:47
21. David Tanner (Aus), Saxo Bank-Sungard, at 0:48
22. Nathan Earle (Aus), Genesys Wealth Advisers, at 0:59
23. Baden Cooke (Aus), Saxo Bank-Sungard, at 0:59
24. Cameron Wurf (Aus), at 1:04
25. Joseph Lewis (Aus), at 1:04
26. Wesley Sulzberger (Aus), at 1:08
27. Dylan Girdlestone (RSA), Mtn Cycling, at 1:10
28. Patrick Lane (Aus), Team Jayco-Ais, at 1:10
29. Anthony Giacoppo (Aus), Genesys Wealth Advisers, at 1:10
30. Bernard Sulzberger (Aus), Fly V Australia, at 1:17
31. Timothy Gudsell (Nzl), Rabobank Continental Team, at 1:17
32. William Dugan (USA), Team Type 1, at 1:24
33. Sho Hatsuyama (Jpn), Blitzen Utsunomiya Pro Racing, at 1:24
34. Shem Rodger (Nzl), Rabobank Continental Team, at 1:35
35. Rhys Pollock (Aus), Drapac Porsche Cycling, at 1:39
36. Brian Mcleod (Aus), Team Budget Forklifts, at 1:39
37. Jonathan Clarke (Aus), UnitedHealthcare, at 1:47
38. Koen De Kort (Ned), Skil-Shimano, at 1:52
39. Glen Alan Chadwick (Nzl), Rabobank Continental Team, at 2:02
40. Maarten Neyens (Bel), Omega Pharma-Lotto, at 2:14
41. Darren Lapthorne (Aus), Drapac Porsche Cycling, at 2:42
42. Cameron Peterson (Aus), Fly V Australia, at 2:53
43. Jack Anderson (Aus), at 4:23
44. Stijn Vandenbergh (Bel), Team Katusha, at 4:23
45. Heinrich Haussler (Aus), Garmin-Cervélo, at 4:23
46. Patrick Shaw (Aus), Genesys Wealth Advisers, at 4:59
47. Valery Valynin (Rus), at 5:23
48. Kyle Marwood (Aus), Genesys Wealth Advisers, at 5:46
49. Steele Von Hoff (Aus), Genesys Wealth Advisers, at 7:21
50. Aaron Kemps (Aus), Fly V Australia, at 7:21
51. Morgan Schmitt (USA), UnitedHealthcare, at 7:21
52. Alexander Porsev (Rus), Team Katusha, at 9:59
53. Michael James Northey (Nzl), Rabobank Continental Team, at 9:59
54. Adrian Hegyvari (USA), UnitedHealthcare, at 10:30
55. Lotto Petrus (Nam), Mtn Cycling, at 10:30
56. Jonathan Cantwell (Aus), Fly V Australia, at 10:30
57. Jacobe Keough (USA), UnitedHealthcare, at 10:30
58. Hilton Clarke (Aus), UnitedHealthcare, at 10:30
59. Bradley Potgieter (RSA), Mtn Cycling, at 10:30
60. Arran Brown (RSA), Mtn Cycling, at 10:30
61. William Dickeson (Aus), Jelly Belly Presented By Kenda, at 10:30
62. Nick Aitken (Aus), Team Jayco-Ais, at 10:30
63. James Williamson (Nzl), Rabobank Continental Team, at 10:30
64. Ben Hill (Aus), at 10:30
65. Luke Davison (Aus), Team Budget Forklifts, at 10:30
66. Aaron Donnelly (Aus), Team Jayco-Ais, at 10:30
67. Benjamin King (Aus), Team Type 1, at 10:30
68. Malcom Rudolph (Aus), Team Jayco-Ais, at 10:30
69. Yoshimasa Hirose (Jpn), Blitzen Utsunomiya Pro Racing, at 10:30
70. Peter John Herzig (Aus), Team Budget Forklifts, at 10:30
71. Brett Lancaster (Aus), Garmin-Cervélo, at 10:30
72. Nikolay Trusov (Rus), Team Katusha, at 10:30
73. Kenny De Haes (Bel), Omega Pharma-Lotto, at 10:30
74. Alexei Markov (Rus), at 10:30
75. Charles Bradley Huff (USA), Jelly Belly Presented By Kenda, at 10:30
76. Ken Hanson (USA), Jelly Belly Presented By Kenda, at 10:30
77. Alastair Loutit (Aus), Jelly Belly Presented By Kenda, at 10:30
78. Nic Hamlton (Can), Jelly Belly Presented By Kenda, at 10:30
79. Vladimir Isaichev (Rus), Team Katusha, at 10:30
80. Chris Jongewaard (Aus), Team Budget Forklifts, at 10:30
81. Yoshimitsu Tsuji (Jpn), Blitzen Utsunomiya Pro Racing, at 11:18
82. Marcel Kittel (Ger), Skil-Shimano, at 11:18
83. Mitchell Docker (Aus), Skil-Shimano, at 11:18
84. Thierry Hupond (Fra), Skil-Shimano, at 11:18
85. Thomas Palmer (Aus), Drapac Porsche Cycling, at 11:18
86. Travis Meyer (Aus), Garmin-Cervélo, at 13:34
87. Michael Freiberg (Aus), Fly V Australia, at 14:05
DNF: Kasper Klostergaard Larsen (Den), Saxo Bank-Sungard
DNF: Andrea Grendene (Ita), Team Type 1
DNF: Scott Stewart (USA), Team Type 1
DNF: Alex Carver (Aus), Team Jayco-Ais
DNF: Richard Lang (Aus), Team Jayco-Ais
DNF: Roman Van Uden (Nzl), Rabobank Continental Team
DNF: Stuart Shaw (Aus), Drapac Porsche Cycling

General Classification After Stage 4

1. Nathan Haas (Aus), Genesys Wealth Advisers, 15:11:20
2. Jack Bobridge (Aus), Garmin-Cervélo, at 0:10
3. Jonas Aaen Jörgensen (Den), Saxo Bank-Sungard, at 0:29
4. Reinardt Janse Van Rensburg (RSA), Mtn Cycling, at 0:33
5. Jens Debusschere (Bel), Omega Pharma-Lotto, at 0:34
6. Rhys Pollock (Aus), Drapac Porsche Cycling, at 1:14
7. Joseph Lewis (Aus), at 3:29
8. Bernard Sulzberger (Aus), Fly V Australia, at 3:45
9. Timothy Gudsell (Nzl), Rabobank Continental Team, at 3:59
10. Koen De Kort (Ned), Skil-Shimano, at 4:18
11. Egor Silin (Rus), Team Katusha, at 10:01
12. Artem Ovechkin (Rus), Team Katusha, at 10:30
13. Lachlan Norris (Aus), Drapac Porsche Cycling, at 10:34
14. Yukihiro Doi (Jpn), Skil-Shimano, at 10:37
15. Cameron Meyer (Aus), Garmin-Cervélo, at 10:41
16. Adam Phelan (Aus), Drapac Porsche Cycling, at 10:47
17. Alexander Serov (Rus), at 10:47
18. Olivier Kaisen (Bel), Omega Pharma-Lotto, at 10:50
19. Dennis Van Niekerk (RSA), Mtn Cycling, at 10:50
20. Alexander Khatuntsev (Rus), at 10:50
21. Darren Rolfe (Aus), Fly V Australia, at 10:50
22. Adam Hansen (Aus), Omega Pharma-Lotto, at 10:57
23. Luke Roberts (Aus), Saxo Bank-Sungard, at 10:58
24. Baden Cooke (Aus), Saxo Bank-Sungard, at 11:04
25. Michael Cupitt (Aus), Team Budget Forklifts, at 11:07
26. Cameron Wurf (Aus), at 11:15
27. Wesley Sulzberger (Aus), at 11:19
28. Patrick Lane (Aus), Team Jayco-Ais, at 11:21
29. Jonathan Clarke (Aus), UnitedHealthcare, at 11:26
30. Nathan Earle (Aus), Genesys Wealth Advisers, at 11:27
31. Matthew Lloyd (Aus), at 11:34
32. William Dugan (USA), Team Type 1, at 11:35
33. Anthony Giacoppo (Aus), Genesys Wealth Advisers, at 11:38
34. Brian Mcleod (Aus), Team Budget Forklifts, at 11:50
35. Maarten Neyens (Bel), Omega Pharma-Lotto, at 12:25
36. Glen Alan Chadwick (Nzl), Rabobank Continental Team, at 12:27
37. Shem Rodger (Nzl), Rabobank Continental Team, at 12:30
38. David Tanner (Aus), Saxo Bank-Sungard, at 12:43
39. Dylan Girdlestone (RSA), Mtn Cycling, at 12:45
40. Sho Hatsuyama (Jpn), Blitzen Utsunomiya Pro Racing, at 12:50
41. Patrick Shaw (Aus), Genesys Wealth Advisers, at 14:16
42. Heinrich Haussler (Aus), Garmin-Cervélo, at 14:34
43. Darren Lapthorne (Aus), Drapac Porsche Cycling, at 15:19
44. Cameron Peterson (Aus), Fly V Australia, at 15:27
45. Valery Valynin (Rus), at 15:54
46. Kyle Marwood (Aus), Genesys Wealth Advisers, at 15:57
47. Jack Anderson (Aus), at 17:10
48. Stijn Vandenbergh (Bel), Team Katusha, at 17:11
49. Steele Von Hoff (Aus), Genesys Wealth Advisers, at 17:22
50. Morgan Schmitt (USA), UnitedHealthcare, at 18:16
51. Aaron Kemps (Aus), Fly V Australia, at 18:41
52. Malcom Rudolph (Aus), Team Jayco-Ais, at 18:42
53. Alexander Porsev (Rus), Team Katusha, at 20:10
54. Michael James Northey (Nzl), Rabobank Continental Team, at 20:10
55. Nic Hamlton (Can), Jelly Belly Presented By Kenda, at 20:29
56. James Williamson (Nzl), Rabobank Continental Team, at 20:39
57. Jonathan Cantwell (Aus), Fly V Australia, at 20:41
58. Hilton Clarke (Aus), UnitedHealthcare, at 20:41
59. Kenny De Haes (Bel), Omega Pharma-Lotto, at 20:41
60. Arran Brown (RSA), Mtn Cycling, at 20:41
61. Ben Hill (Aus), at 20:41
62. Peter John Herzig (Aus), Team Budget Forklifts, at 20:41
63. Jacobe Keough (USA), UnitedHealthcare, at 20:41
64. Alexei Markov (Rus), at 20:41
65. Yoshimasa Hirose (Jpn), Blitzen Utsunomiya Pro Racing, at 20:41
66. Luke Davison (Aus), Team Budget Forklifts, at 20:58
67. Ken Hanson (USA), Jelly Belly Presented By Kenda, at 20:58
68. Brett Lancaster (Aus), Garmin-Cervélo, at 21:03
69. Bradley Potgieter (RSA), Mtn Cycling, at 21:06
70. Aaron Donnelly (Aus), Team Jayco-Ais, at 21:09
71. Nick Aitken (Aus), Team Jayco-Ais, at 21:09
72. Alastair Loutit (Aus), Jelly Belly Presented By Kenda, at 21:09
73. Thomas Palmer (Aus), Drapac Porsche Cycling, at 21:25
74. Vladimir Isaichev (Rus), Team Katusha, at 21:25
75. Mitchell Docker (Aus), Skil-Shimano, at 21:31
76. Chris Jongewaard (Aus), Team Budget Forklifts, at 21:32
77. Yoshimitsu Tsuji (Jpn), Blitzen Utsunomiya Pro Racing, at 21:46
78. Benjamin King (Aus), Team Type 1, at 21:46
79. Charles Bradley Huff (USA), Jelly Belly Presented By Kenda, at 21:50
80. Marcel Kittel (Ger), Skil-Shimano, at 22:12
81. Nikolay Trusov (Rus), Team Katusha, at 22:42
82. Adrian Hegyvari (USA), UnitedHealthcare, at 22:58
83. William Dickeson (Aus), Jelly Belly Presented By Kenda, at 23:15
84. Lotto Petrus (Nam), Mtn Cycling, at 23:19
85. Thierry Hupond (Fra), Skil-Shimano, at 23:55
86. Travis Meyer (Aus), Garmin-Cervélo, at 25:30
87. Michael Freiberg (Aus), Fly V Australia, at 26:58